BOXER-MOTOR
spacer
header
Start arrow PORADY arrow PORADY arrow VIDEO - wymiana oleju w przekładni głównej R12
VIDEO - wymiana oleju w przekładni głównej R12 PDF Drukuj E-mail
Napisał Administrator   
12.06.2009
Po zaprezentowaniu modelu R1200GS w 2004 BMW oświadczyło, że olej w przekładni głównej (tzw. dyfrze) jest wieczny i nie podlega wymianie. Jak zwykle, życie zweryfikowało założenia konstruktorów, i rozwiązania które sprawdzają się w samochodach, w motocyklach już niekoniecznie.

Po dość krótkim czasie w związku ze zwiększoną awaryjnością R12 fabryka doszła do wniosku, że jednak olej wymieniać trzeba i takie zalecenia otrzymały ASO. Oczywiście, tak jak producent nie przewidywał wymiany oleju, tak nie zastosował korka spustowego oleju. Ten pojawił się później, gdzieś około 2007 roku.

Wymiana oleju bez korka spustowego jest możliwa, ale wymaga nieco więcej tzw. "zachodu" - czyli odkręcenia drążka zastrzału i rozpięcia wału napędowego. Jednak nie są to czynności wymagające specjalistycznej wiedzy i wielu lat w zawodzie mechanika. Nalanie świeżego oleju także jest utrudnione - bo nie przewidziano korka w najbardziej odpowiednim miejscu. Punktem wlewu jest otwór po czujniku prędkości.

Jaki olej ? Zasadniczo można zalać odpowiednim syntetykiem do przekładni hipoidalnych. BMW do serii R1200/K1200-1300 zaleca CASTROL SAF-XO 75W90. Tutaj gwoli wyjaśnienia, CASTROL opracował dwa oleje przekładniowe dla BMW : SAF-XO i SAF-XJ.

Do niedawna w ofercie CASTROLA był jeszcze olej uniwersalny SAF-X, ale jego produkcja została zakończona.

SAF-XO jest olejem stosowanym do przekładni bez blokady i występuje w sprzedaży tylko jako produkt warsztatowy w beczkach 20L, zaś SAF-XJ ma zastosowanie do przekładni z blokadą płytkową i jest ogólnie dostępny w opakowaniach 1L.

Aby życie było przyjemniejsze, sklep BOXER-PARTS.eu oferuje olej SAF-XO w opakowaniach 0,5L. Olej ten można stosować we przekładniach głównych we wszystkich modelach BMW.

Do smarownia wielowypustów wałka Kardana i wałka ataku BMW zaleca smar MP3.

 

Ostatnia aktualizacja ( 12.06.2009 )
< Poprzedni   Następny >
Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. All rights reserved.
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Turystyka motocyklowa